Cartrivision

 

Home

Formaty video kasetowe:

Betamax

Video 2000

VCR LP

CVC

V-Cord

Quasar VX

Omnivision EIAJ-2 Cartridge

PXL-2000

 

Digital Audio Video:

Video 8 Multi PCM DAV

 

Formaty dysków video:

CED Video Disc

VHD Video Disc

 

Formaty kasetowe audio:

Elcaset

 

 

Linki

Kontakt

O mnie

Absolutnie pierwszy domowy 1/2" format z początku lat 70. przeznaczony na rynek amerykański. Twórcą formatu był Frank Stanton's Cartridge Television, Inc. Szpulki w kasecie (kartrydżu) położone współosiowo tak jak w VCR LP Philips'a, czas zapisu 114 minut w NTSC. Magnetowid sprzedawany razem z telewizorem w jednej obudowie. Kaseta ładowane w pionie, skierowana w magnetowidzie do góry klapką. Zapis helikalny, bęben wizyjny położony również w pionie nad kasetą.

  

Magnetowid Cartrivision był sprzedawany wraz z 25-calowym wbudowanym kolorowym telewizorem, takim właśnie popularnym w tamtym okresie standardem rozmiaru ekranu.

  

Sposób zapisu bardzo uproszczony tzw: skip field, magnetowid rejestruje co trzecie pole i odtwarza trzykrotnie, dla NTSC jest to 10 klatek na sekundę. Obraz w pełni kolorowy 240 linii. Bęben wizyjny ma aż 25 cm średnicy, wiruje 10 obrótów na sekundę.

  

Tego typu zestawy produkowała miedzy innymi firma Sears. Kasety z nagranymi programami dostępne były w wypożyczalniach. Magnetowid również z funkcją nagrywania z wewnętrznego tunera TV.

Foto: Marek Górecki

Info i foto: www.labguysworld.com

 

(Best viewed with Internet Explorer 6.0 or later. Resolution: 1024x768 True Colour or better.) 

Marek Górecki's superbetamax.pl on the website since October 2003.
Last updated: 
 02.01.2024 (Kłodzko)