O mnie

 

Home

Formaty video kasetowe:

Betamax

Video 2000

VCR LP

CVC

Cartrivision

V-Cord

Quasar VX

Akai VK

Omnivision EIAJ-2 Cartridge

PXL-2000

 

Digital Audio Video:

Video 8 Multi PCM DAV

 

Formaty dysków video:

CED Video Disc

VHD Video Disc

 

Formaty kasetowe audio:

Elcaset

 

Linki

Kontakt

 

Fascynacja światem wideo ogarnęła mnie w końcówce lat 80. XX wieku, gdy na naszym rynku zadebiutowały pierwsze magnetowidy VHS. Instynktownie przyciągnęło mnie do nich odkrywanie mechanizmów ukrytych za klapką, które umożliwiały zapis nie tylko dźwięku ale i ruchomego barwnego obrazu na cienkiej taśmie pokrytej tlenkiem metalu. Widok głowicy, delikatnie zakrzywionej, prowadnic i całego tego technicznego labiryntu, wciągnął mnie w świat, który fascynuje mnie po dziś dzień.

 

Niezwykłe było odkrycie, jak niewielki był przesuw taśmy w porównaniu z kasetami magnetofonowymi. To zaskakujące spostrzeżenie potwierdziła lektura "Leksykonu Techniki HiFi Video" z 1984 roku autorstwa Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, który stał się moim przewodnikiem po świecie systemów wideo, kaset i dysków wizyjnych. Ta książka była skarbnicą wiedzy, opisując precyzyjnie wszystkie detale techniczne, które zafascynowały moją wyobraźnię.

 

Prawdziwą przyjemność sprawia mi odkrywanie starych kaset w nietypowych formatach i oglądanie ich zawartości na starym magnetowidzie. Czasem również eksperymentuję z zapisem współczesnych programów telewizyjnych na starych urządzeniach, osiągając zaskakująco dobrą jakość obrazu, która często przewyższa standard VHS. Proces zapisu na taśmie magnetycznej jest dla mnie jak akt magii - to sposób na zachowanie kawałka rzeczywistości dla przyszłych pokoleń, uwieczniony na plastiku i metalu, który mimo upływu lat wciąż zachwyca swoją jakością i autentycznością.

 

Strona założona w 2003 roku.

 

Marek Górecki

(Best viewed with Internet Explorer 6.0 or later. Resolution: 1024x768 True Colour or better.) 

Marek Górecki's superbetamax.pl on the website since October 2003.
Last updated: 
 02.01.2024 (Kłodzko)