Video 2000, Video 2x4 (Philips/Grundig)

 

Home

Formaty video kasetowe:

Betamax

VCR LP

CVC

Cartrivision

V-Cord

Quasar VX

Akai VK

Omnivision EIAJ-2 Cartridge

PXL-2000

 

Digital Audio Video:

Video 8 Multi PCM DAV

 

Formaty dysków video:

CED Video Disc

VHD Video Disc

TeD Video Disc

 

Formaty kasetowe audio:

Elcaset

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Linki

Kontakt

O mnie

 

                   

Magnetowid i kaseta formatu Video 2000 (Philips) lub Video 2x4 (Grundig) stanowią urokliwe powiązanie pomiędzy magnetowidem a standardową kasetą CC. To właśnie fenomen tego formatu tkwi w dwustronnej kasecie wideo o rozmiarach zbliżonych do VHS, lecz o dwukrotnie większej pojemności. Zapis obrazu odbywa się na połowie szerokości taśmy 0,5 cala w każdą stronę, czyli na szerokości 6 mm dla każdej strony.

System ten, opracowany w 1979 roku, stanowił europejską konkurencję dla Betamaxa i VHS. Magnetowidy tego formatu wprowadzały zaawansowane technologicznie nowinki, które nawet obecnie znajdują zastosowanie jedynie w sprzęcie profesjonalnym. Magnetowid Philips VR 2414, będący częścią mojej kolekcji, posiada wszystkie wymienione poniżej funkcje, które były standardem.

- Zmniejszenie szerokości ścieżki do 22 mikronów wymagało precyzyjnego śledzenia ścieżki. Zastosowano tzw. system DTF (Dynamic Track Following), który oznacza, że głowice umieszczone w bębnie wizyjnym na piezoceramicznych płytkach odchylają się w zależności od skosu ścieżki. Dzięki temu uzyskuje się idealnie czysty obraz podczas podglądu w przód i w tył, bez poziomych pasków zakłóceń, oraz niezwykle klarowną stop-klatkę. Nie ma potrzeby manualnego lub cyfrowego regulowania śledzenia ścieżki przy odtwarzaniu.

- Dwa silniki bezpośrednio napędzające szpulki kasety. Dzięki temu wyeliminowano wiele kół zębatych i pasków. Przełączanie przewijania z podglądu w tył na podgląd w przód odbywa się błyskawicznie, a przewijanie jest bardzo ciche i szybkie. Przewinięcie kasety VCC 480 (odpowiednik VHS 240 minut) zajmuje zaledwie 2,5 minuty. .

- System redukcji szumów dźwięku DNS (Dynamic Noise Suppression), który pozwala osiągnąć 52 dB przy prędkości przesuwu taśmy wynoszącej 2,44 cm/s. Dzięki temu muzyka i ludzka mowa brzmią wyjątkowo czysto, co sprawia, że dźwięk jest o wysokiej jakości, jakiego można oczekiwać od dobrego magnetowidu.

- Obsługa magnetowidu jest niezwykle prosta i intuicyjna. Po naciśnięciu przycisku nagrywania, kaseta umieszczona na zewnątrz urządzenia jest automatycznie wprowadzana do środka, rozpoczynając nagrywanie programu. Przycisk podglądu wstecznego natychmiastowo pozwala na podgląd zarejestrowanego materiału bez konieczności wciskania innych przycisków, takich jak Stop czy Play.

- Automatyczne dostrajanie stacji telewizyjnych to funkcja, która teraz jest standardem we wszystkich modelach, ale 40 lat temu z pewnością była imponującym osiągnięciem

               

Tabelka parametrów porównujących VIDEO 2000 i VHS.

format video

VIDEO 2000

VHS (VHS-HQ)

rozdzielczość pozioma (linie)

250

230 (240)

średnica bębna (mm)

65

62

kat nachylenia głowic

±15º

±6º

długość ścieżki wizyjnej w (m/s)

5,08

4,85

szerokość ścieżki wizyjnej (μm)

22,6

49

prędkość przesuwu taśmy (cm/s)

2,44

2,34

zużycie taśmy na 1 godzinę nagrania (m²)

0,56

1,07

dynamika obrazu

42dB

40dB

szerokość ścieżki audio (μm)

0,65

1,05

szerokość taśmy (mm)

12.5

12.5

wymiary kasety 183x110x26 188x104x25
dynamika i pasmo dźwięku

50-12000Hz 52dB

70-8000Hz 40dB

max długość nagrań (min)

480(960)

300(600)

               

Jakość nagrań oferowana przez magnetowid Video 2000 znacznie przewyższała VHS. Obraz był wyjątkowo stabilny i ostry, a paleta kolorów była bogata. Porównując Video 2000 do Betamaxa, można zauważyć przede wszystkim niezwykłą stabilność i ostrość obrazu pierwszego z nich, choć kolory mogły być nieco zaszumione i o słabszej dynamice. Z kolei format Beta był znany z intensywności kolorów. Video 2000 charakteryzował się dużą dynamiką i odpornością na zniekształcenia powstałe przy lekkim zagięciu taśmy. Obraz wideo z tego systemu był bardzo neutralny, a dźwięk analogowy oferował wysoką jakość i sporą dynamikę.

Osobiście uważam, że Video 2000 był najbardziej zaawansowanym formatem amatorskim w historii technologii wideo. Świadczy o tym również fakt, że nagrywanie wysokiej jakości obrazu odbywało się na połowie szerokości taśmy, czyli tylko 6 mm. Niektóre najwyższej klasy modele umożliwiały również nagrywanie w trybie long play, co wydłużało czas nagrania do 16 godzin na jednej kasecie (2 x 8 godzin) przy minimalnej utracie jakości obrazu oraz z możliwością nagrywania dźwięku stereo.

Nazwa Video 2000 została nadana z myślą, że ten system będzie obecny na rynku aż do końca XX wieku. W tym okresie rozwijano również wersje analogowe s-video, podobne do S-VHS, o nazwie SUPER 2000, które miały umożliwić nagrywanie dźwięku stereo na poziomie Hi-Fi. Mówi się także, że prowadzone były prace nad cyfrową wersją tego formatu. Niestety, porażka na rynku pod koniec lat 80. przekreśliła dalszy rozwój tego wyjątkowego systemu. To naprawdę wielka szkoda.

   

Strona o formatach: Beta, Video 2000, U-matic, Betacam,  Betacam SP.

 

 

(Best viewed with Internet Explorer 6.0 or later. Resolution: 1024x768 True Colour or better.) 

Marek Górecki's superbetamax.pl on the website since October 2003.
Last updated: 
 02.01.2024 (Kłodzko)