CED Video Disc (RCA)

 

Home

Formaty video kasetowe:

Betamax

Video 2000

VCR LP

CVC

Cartrivision

V-Cord

Quasar VX

Akai VK

Omnivision EIAJ-2 Cartridge

PXL-2000

 

Digital Audio Video:

Video 8 Multi PCM DAV

 

Formaty dysków video:

VHD Video Disc

 

Formaty kasetowe audio:

Elcaset

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Linki

Kontakt

O mnie

 

CED, ang. skrót od Capacitance Electronic Disc, pojemnościowy dysk wizyjny.

System zapisu sygnału wizyjnego na płycie opracowany przez firme RCA (Radio Corporation of America) w 1979 roku.  

         

Informacja z dysku jest odczytywana za pomocą innowacyjnego diamentowego czytnika, wyposażonego w przyklejoną elektrodę metalową. Działa on na zasadzie zmiany pojemności między elektrodą a płytą przewodzącą prąd. Spiralny ślad na dysku, ułożony w kształcie litery "V", posiada poprzeczne rowki o różnej głębokości i gęstości (periodyczności). Te właśnie rowki przenoszą informacje dotyczące luminacji, chrominancji oraz dwóch sygnałów dźwiękowych. Aby zapewnić sprawne działanie czytnika, konieczne jest regularne czyszczenie. Na dołączonej fotografii można zobaczyć otwarty przedział z diamentowym czytnikiem, który wymaga czyszczenia.

         

Przy użyciu 30-centymetrowego krążka wykonanego z przewodzącego polichlorku winylu, można zapisywać aż do jednej godziny nagrań na jednej stronie. Oczywiście możliwe jest nagranie na obu stronach tego wyjątkowego nośnika. Niezwykłą cechą tego dysku jest jego rozdzielczość pozioma, wynosząca 230 linii. Ścieżki, na których zapisane są nagrania, są wyraźnie widoczne. Jakość obrazu znacznie przewyższa ten z kasety VHS, obraz kolorowy czysty pozbawiony drop-outów. Dźwięk stereofoniczny na poziomie HiFi. Poniższa fotografia ukazuje nam tę niezwykłą płytę, na której można dostrzec wszystkie szczegóły; precyzyjnie wytłoczone ścieżki i sygnały synchronizacji.

         

 

Płyty CED niestety wykazują wrażliwość na zabrudzenia i poddają się zużyciu po około 500 odtworzeniach. W celu ochrony tych nośników, konieczne jest umieszczenie ich w specjalnej kopercie ochronnej przy wkładaniu do odtwarzacza. Na załączonej fotografii ukazana jest wysunięta płyta z tej koperty, pełniąca jednocześnie rolę opakowania, na którym znajduje się opis zawartości nagranego materiału.

 

Do dziś istnieje ogromna kolekcja filmów w formacie CED, która cieszy się dużą popularnością. Format CED zdobył największą popularność głównie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

 
 

(Best viewed with Internet Explorer 6.0 or later. Resolution: 1024x768 True Colour or better.) 

Marek Górecki's superbetamax.pl on the website since October 2003.
Last updated: 
 02.01.2024 (Kłodzko)