CVC, Compact Video Cassette (Technicolor/Funai)

 

Home

Formaty video kasetowe:

Betamax

Video 2000

VCR LP

Cartrivision

V-Cord

Quasar VX

Akai VK

Omnivision EIAJ-2 Cartridge

PXL-2000

 

Digital Audio Video:

Video 8 Multi PCM DAV

 

Formaty dysków video:

CED Video Disc

VHD Video Disc

 

Formaty kasetowe audio:

Elcaset

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Linki

Kontakt

O mnie

       

W latach 80. ubiegłego wieku w Japonii powstało kilka rewolucyjnych formatów mikrokaset przeznaczonych dla przenośnych kamer. Spośród wielu projektów, takich jak MagCamera (Hitachi), MicroVideoSystem (Matsushita) i Video-Movie (Sony), wyłoniły się dwa niezwykle udane i do dziś niezmiernie popularne formaty: Video8mm oraz jego doskonała pochodna, czyli VideoHi8 .

Jednakże pierwszym rozpowszechnionym mikroformatem był CVC . W tym systemie zastosowano jedynie nieznacznie większą kasetę od magnetofonowej typu CC. Maksymalny czas nagrania wynosił 45 minut, a pod koniec produkcji wprowadzono również taśmy godzinne. Obraz rejestrowany był na taśmie o szerokości 6 mm, co w tamtych czasach było imponującym osiągnięciem technologicznym. CVC z kamery amatorskiej umożliwił uzyskanie 240 linii obrazu przy dynamice powyżej 43 dB.

       

 CVC był dostępny w dwóch wersjach: w wersji przenośnej do kamer oraz jako kombinacja z osobnym tunerem i telewizorkiem, jak można zobaczyć na poniższym zdjęciu

Wspominam, że pod koniec lat 80. na wrocławskiej giełdzie elektronicznej spotkałem pewnego niezwykle zdesperowanego sprzedawcę, który próbował sprzedawać kasety CVC jako kasety Video8. Mimo prób, nie udało się go przekonać do tego, że był w błędzie.

         

 

 

(Best viewed with Internet Explorer 6.0 or later. Resolution: 1024x768 True Colour or better.) 

Marek Górecki's superbetamax.pl on the website since October 2003.
Last updated: 
 02.01.2024 (Kłodzko)