Video 8 Multi PCM DAV

 

Home

Formaty video kasetowe:

Betamax

Video 2000

VCR LP

CVC

Cartrivision

V-Cord

Quasar VX

Akai VK

Omnivision EIAJ-2 Cartridge

PXL-2000

 

Formaty dysków video:

CED Video Disc

VHD Video Disc

 

Formaty kasetowe audio:

Elcaset

 

 

 

 

 

 

Linki

Kontakt

 

Magnetowid Sony EV S700 Multi PCM DAV (Digital Audio Video) to prawdziwe arcydzieło techniki audio-wideo z połowy lat 80. Jego piękny wygląd oraz kompaktowe rozmiary idą w parze z wyjątkowymi rozwiązaniami elektronicznymi, które umieszczają go wśród najwybitniejszych magnetowidów domowych w historii. Ten magnetowid działa w systemie Video 8 , który był typowy dla lat 80. Zastosowano w nim charakterystyczne dla tego formatu opasanie typu U-matic, znane z magnetowidów Betamax. Taśma jest nawlekana wokół bębna i nie powraca do kasety podczas przewijania, co umożliwia szybki start oraz płynne przejścia do podglądu lub zatrzymania klatki. Obraz generowany przez ten system jest wyjątkowy - kolory są nasycone, czerń jest głęboka, a obraz jest stabilny. Rozdzielczość w standardzie wynosi 250 linii.

                      

Jednak najwybitniejszym atutem magnetowidu Sony EV S700 Multi PCM DAV jest jego dźwięk. W systemie Video 8 oraz pochodnej Hi8 zastosowano dwa sposoby zapisu dźwięku: FM-Stereo HiFi, który jest zapisywany razem z sygnałem wizyjnym przez wirujące głowice, oraz cyfrowy PCM zapisywany na dodatkowym przedłużeniu ścieżki wizyjnej. Większość urządzeń, zwłaszcza kamery, korzysta z zapisu FM. Jednak Sony EV S700 oferuje coś więcej - możliwość nagrywania wyłącznie dźwięku PCM. Działając jako magnetofon cyfrowy, na 90-minutowej kasecie Video 8 można nagrać aż 18 godzin dźwięku PCM , a na 120-minutowej kasecie 24 godziny. Ścieżka wizyjna jest podzielona na 6 części, a w trybie long play magnetowid może rejestrować 3 godziny dźwięku PCM na każdej z nich, bez utraty jakości, na kasecie P5-90. Podczas odtwarzania i przewijania wyświetlacz informuje, czy dana ścieżka PCM jest już nagrana, a można je łatwo zmieniać zarówno podczas nagrywania, jak i odtwarzania. Każda ścieżka zaczyna się od początku kasety.

Choć parametry techniczne dźwięku PCM w tym sprzęcie nieco ustępują tych, które oferuje standardowa płyta kompaktowa CD (pasmo przenoszenia: 20-15000 Hz, próbkowanie 31,5 kHz w porównaniu do 44,1 kHz na CD), wrażenia dźwiękowe są niezwykle pozytywne. Po przesłuchaniu wielu nagrań, zwłaszcza z płyt winylowych, mogę stwierdzić, że ogólny dźwięk jest paradoksalnie bardziej "analogowy" niż ten pochodzący z większości dostępnych na rynku płyt CD. Charakteryzuje go ciepły, głęboki bas, fantastyczne stereo, a jedynie nieco mniej wyraziste górne pasmo w porównaniu do źródłowego materiału. Jeśli ktoś poszukuje urządzenia do archiwizacji dużej ilości starych nagrań z płyt winylowych lub kaset magnetofonowych, to magnetowid Sony EV S700 jest idealnym wyborem.

W 1986 roku model EV S700 marki Sony należał do najdroższych magnetowidów na rynku, kosztując 1500,00 USD. Uważam, że jego niesamowite rozwiązania techniczne, doskonały design, wysokiej jakości materiały użyte do obudowy oraz nawet drobne detale, takie jak podświetlenie odbitej kasety w lusterku, były warte tej ceny. Mimo upływu lat, sprzęt wciąż można znaleźć na aukcjach w doskonałym stanie, prawdopodobnie dlatego, że zazwyczaj trafił w ręce pasjonatów techniki wideo.   

 

(Best viewed with Internet Explorer 6.0 or later. Resolution: 1024x768 True Colour or better.) 

Marek Górecki's superbetamax.pl on the website since October 2003.
Last updated: 
 02.01.2024 (Kłodzko)